www.montazer.ir
امروز: پنج‌شنبه 26 آوریل 2018 | ساعت : 06:01:36 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 7098
31 می 2017

استاد محمد شجاعی

زنان باحجابی که بی حجاب محسوب می شوند و بوی بهشت را استشمام نمی کنند

صرف نظر از زنان کافری که حکم  قرآنی حجاب را زیر پا می گذارند، بعضی از زنان چادری نیز، در حقیقت بی حجاب هستند و بوی بهشت را هم استشمام نمی کنند. زیرا حجاب را دوست ندارند، اما به ناچار حجاب ظاهری دارند.

زنان باید در شکل دهی موهای خود در زیر چادر دقت کنند و موى خود را به گونه‌اى نیارایند كه برجستگى آن از زیر مقنعه، روسرى و چادر نمایان شود. چرا كه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) این عمل را مذموم دانسته و از آن با لحن كنایه‌آمیزى به كوهان شتر خراسانى یاد كرده است. این ها زنان باحجابی هستند که در حقیقت بی حجابند. چنین زنانی نه تنها به بهشت وارد نمى‌شوند، بلكه بوى بهشت را هم استشمام نخواهند كرد.

حجاب یعنی پوشیده بودن اندام  یک زن، اعم از برآمدگی و اندازه های  بدن، نه اینکه فقط پوسته ی بدن زن پوشیده شود؛ آن هم با شلوار لی تنگ، یا مانتوی تنگ و مقنعه و چادر نامناسبی  که حجم و برآمدگی موهایش معلوم باشد، این حجاب نیست. این نوع دیگری از بی حجابی است. این همان است که پیامبر (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «... زنانى كه پوشش [تن نما] دارند، اما برهنه اند، كج راهه مى روند و دیگران را نیز به كجروى تشویق مى كنند؛ سرهایشان همچون كوهان شتر خراسانى فروهشته است؛  اینان به بهشت نمى روند و بوى بهشت را كه از فاصله اى دور به مشام مى رسد، استشمام نمى كنند».

این تعبیر خیلی تندی است. خانم هایی که حجاب دارند ولی موهای شان را دم اسبی می بندند و حجم موهای شان معلوم است، این اصلاً درست نیست؛ چون بالاخره نوعی زیبایی محسوب می شود، هرچند که با حجاب باشند.

حجاب به معنی پوشاندن تمامی اندام زن است. یعنی تمام آن چیزهایی که امکان تحریک و زیبایی دارد و به عنوان زینت محسوب می شود، باید پوشانده شود.

حد واجب حجاب، گردی صورت است که وقتی خانمی رعایت می کند، یعنی به خدا می گوید که مطیع است. چون معتقد است که اسلام از او این را خواسته است. ولی خانمی که دوست دارد همسایه ی حضرت زهرا (سلام الله علیها) باشد و می خواهد حرکت های قوی داشته باشد، پوشش بالاتری را انتخاب می کند.

 حجاب حضرت زهرا (سلام الله علیها)  گردی صورتش نبوده، بلکه حجاب ایشان خیلی دقیق تر بوده است. این طور نبود که کسی به راحتی بتواند صورت، چشم ها، گونه ها یا لب ها و ابروهای زنی که سرور زنان عالم است را ببیند.

در رساله نوشته است که اگر خانمی می خواهد گردی صورتش را بپوشاند، واجب است یک حدی بیشتر از آن را بگیرد تا یقین کند که گردی صورتش پوشیده است.

 خانمی که می خواهد خودش را شبیه حضرت زهرا (سلام الله علیها) کند و دل امام زمان (علیه السلام) را به دست بیاورد، به اجبار حجاب را انتخاب نمی کند، بلکه تابع تقوا است، یعنی پوشاندن صورتش هر چقدر بیشتر و بهتر باشد خودش لذت می برد؛ چون می خواهد سبقت بگیرد. او همیشه یک چیزی بالاتر از آن حد شرعی که خداوند اجازه داده است، یعنی مستحبات را رعایت می کند و انجام می دهد و هیچ وقت حداقل ها را در نظر نمی گیرد.

«تبعیت» مرحله ی بالاتر دیگری هم دارد که آن هدایت است. در آیه 38 سوره بقره می فرماید: «فَمَنْ تَبِعَ هُدایَ= کسانی که از هدایت من تبعیت کنند». یعنی انسان می خواهد مثل خود خدا شود، چون تبع و طمعش بالاست. کسی نیست که به حداقل ها بسنده کند تا حیوانیتش تأمین شود، بلکه برنامه ای برای مستحبات و زیبایی و تزئین شدن خودش دارد. او به دنبال این است که سیره ی معصومین را بشناسد تا ببیند آن ها چه کارهایی می کردند، او هم انجام دهد. این یعنی «تبعیت».

 (زیارت عاشورا/264)

محمدی (کاربر مهمان)

خیلی ممنون خوب بود.

سردبیر سایت

باسلام موفق و موید باشید.

بتول (کاربر مهمان)

باسلام این مطلب تناقض داره چونکه خیلی ها حجاب ساده ومعمولی دارن ومدارج الهی راخوب طی کرده انداما تجربه شخصی خدم این بود که حجاب صورتم کامل بوداما بیشتربه من نگاه میکردن درحالی که سرم پایین بود درجامعه راحت نبودم نمیتونستم خرید کنم یاحقم رابگیرم مثل رفتن به بانک یا هرارگان دیگربه راحتی حقم ضایع میشد وانتظارات زیادی به دنبال داشت من باید دراتوبوس جای نشستن رابه کس دیگری میدادم یاحق اعتراض رانداشتم درفروشگاه که نوبت من هست و....اماالان یک چادرعربی ساده سرم هست که کمترشده حساسیت ها وهمچنین چادرمسءولیت داره وقتی تا این حد که درمطالب ذکرشدبهترهست رعایت بشه خب طرف دیگرقضیه باید مهربون صبور ...باشی وراحت نمیشه زندگی کردباکمترین خطا همه چیز به حساب چادر گذاشته میشه وحتی خانواده هم توقع زیادی پیدامیکن وانتظاریک فردکامل راداند خب بااین اوصاف باید طبق جامعه پیش اومدحتی رفتن به پارک رستوران هم مشکله خانواده که ایرادمیگرن چرااینقدرصورتت رامیپوشنی تو جمع های دوستانه هم باکنایه میگن زیبا نیستی که نیاز به پوشوندن تااین حدباشه .....پس تکلیف چی هست ?باسپاس

سردبیر سایت

باسلام و تشکر از نظر جنابعالی. برای اطلاعات بیشتر به کتاب «در و صدف» از استاد شجاعی مراجعه کنید تا بتوانید جواب سوالاتتان را کامل تر دریافت کنید.