www.montazer.ir
امروز: يكشنبه 29 بهمن 1396 | ساعت : 23:33:43 | نسخه آزمایشی
شناسه خبر: 4686
15 مرداد 1396

معرفی م‍حصول «مهندسی فرهنگی»

یکی از عناصر اصلی در مهندسی فرهنگی و در محتوای فرهنگی باید این باشد که توانایی مقابله با فرهنگ مبتذل و کفرآمیز غرب را داشته باشیم. امروزه متأسفانه به قول آقا با اینکه تبلیغات، تبلیغات مذهبی است اما کاملاً با فرهنگ دشمن هماهنگی دارد. 

 

عنوان محصول مهندسی فرهنگی
قالب: صوتی(mp3) 

قیمت: 25000 ریال          

تعداد لوح فشرده: 1  سی دی 

  تعداد جلسات: 14 جلسه            

 

 

"یکی از عناصر اصلی در مهندسی فرهنگی و در محتوای فرهنگی باید این باشد که توانایی مقابله با فرهنگ مبتذل و کفرآمیز غرب را داشته باشیم."

پیرامون موضوع مهندسی فرهنگی و راهكارهای تحقق آن دیدگاه‌های متعددی وجود دارد؛ بحث مهندسی فرهنگی هدایت، ساماندهی و مطلوبیت فعالیت دستگاه‌های فرهنگی جامعه برای پاسخ به نیازها مورد توجه است. مهندسی فرهنگی كه در كلام مقام معظم رهبری مد ظله العالی به چشم می خورد، در واقع پرداختن به این امر است كه«حقیقت فرهنگی و عنصر فرهنگی چگونه و با چه كیفیتی باید باشد. به كدام سمت باید برود. فرهنگ مطلوب كدام است؟ و كجاهایش ایراد دارد، فرهنگ موجود كدام است؟» (مقام معظم رهبری 1383)

می توان گفت آنچه مورد نظر ایشان است زدودن اشكالات، نواقص و ضعف های موجود در فرهنگ و نظم دهی و جهت دهی به همه ابعاد آن می باشد. مهندسی فرهنگی یعنی مشخص كنیم كه فرهنگ ملی، فرهنگ عمومی و حركت عظیم درون زا و كیفیت بخش كه نامش فرهنگ است و در درون انسان ها و جامعه بوجود می آید، چگونه باید باشد؛ اشكالات و نواقص اش چیست و چگونه باید رفع شود؛ كندی ها و معارضاتش كجاست؟ چرا با توجه به وقتها و هزینه­ های کلانی که در کشور ما صرف کارهای فرهنگی می شود، آن نتیجه مؤثر و قابل توجه مشهود نیست؟ و... .

بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت پرداختن به  این امر مهم  "استاد محمد شجاعی" مبلغ فرهنگی و استاد حوزه و دانشگاه، سلسله مباحثی را پیرامون این موضوع مهم تحت عنوان "مهندسی فرهنگی" ترتیب داده اند. این دوره، دوره­ای است عام، فراگیر، قدرتمند که هم نیازهای فردی ما را در برخوردهای فرهنگی و روشهای فرهنگی و تربیتی مان تأمین می کند و هم نیازهای کلان ما را تأمین می کند. این دوره حاوی مباحثی درباره آفت‌ها وآسیب‌های فعالیت‌های فرهنگی ونقد این فعالیت‌ها در طول تاریخ اسلام به ‌خصوص بعد از انقلاب اسلامی می‌باشد. طی این سلسله مباحث راهکارهای جدید، قدرتمند و مؤثری برای فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی فرا روی مخاطبین قرارداده است.

از منظر استاد محمد شجاعی« ما به کار فرهنگی و فعالیتهای فرهنگی که پایه و اساس زندگی یک شخص و یک جامعه است، تا ظهور امام زمان و بعد از ظهور امام زمان(عج) تا قیامت احتیاج داریم.

یکی از عناصر اصلی در مهندسی فرهنگی و در محتوای فرهنگی باید این باشد که توانایی مقابله با فرهنگ مبتذل و کفرآمیز غرب را داشته باشیم. امروزه متأسفانه به قول آقا با اینکه تبلیغات، تبلیغات مذهبی است اما کاملاً با فرهنگ دشمن هماهنگی دارد. ما تعداد زیادی فعالیتهای فرهنگی غفلت­زا داریم، یعنی به جای اینکه توجه را بیشتر بکند غفلت را بیشتر می کند و شخص را از هدفش دورتر می کند. ما با دشمنی روبرو هستیم که از طریق های مختلف به ما حمله می کند. به عبارتی دشمن حتی در درون خود ما که می خواهیم کار فرهنگی بکنیم، نفوذ دارد.

سبک زندگی یعنی همان مهندسی زندگی ما به گونه­ای است که ضمن انجام فعالیت های فرهنگی، این کار دینی و مذهبی و فرهنگی ما نمی تواند جلوی آن ناهنجاریها و مشکلاتی را که مردم دچارش هستند، بگیرد. ما هر چقدر هم که پیشرفت بکنیم، تا زمانی که مهندسی فرهنگی کشورمان را درست نکنیم، این پیشرفتها به ضرر ما تمام می شود و ناهنجاریها و آسیب‌هایمان بیشتر می شود. این فعالیتهای فرهنگی هر چند آب و رنگ فرهنگی و مذهبی دارد، اما چیزی به اسم دارایی به افراد اضافه نمی کند. ممکن است سطح اطلاعاتی  و دانایی فرد در اثر فعالیتهای فرهنگی بالا برده شود اما حل کننده مشکل نیست. اشتباه بسیار بزرگی که در فعالیتهای فرهنگی وجود دارد این هست که در فعالیتهای فرهنگی، خود شخص فراموش شده است. اصلاً چیزی به اسم خودشناسی و انسان­شناسی و معرفت نفس مطرح نیست و اگر هم مطرح باشد به عنوان یک موضوع در عرض موضوعات مذهبی دیگر مطرح می شود و... .»

 

برخی از مهمترین عناوین مطرح شده در این لوح فشرده (مهندسی فرهنگی) به قرار زیر است:

*   اهمیت فعالیت های فرهنگی

*   ابعاد فعالیت فرهنگی

*   مبلغ و تغذیه معنوی

*   اهمیت خودشناسی در فعالیت های فرهنگی

*   مراحل فرهنگ انتظار

*   تحول دنیا و حکومت اسلامی

*   اهمیت و جایگاه اصل اصالت تخصص

*   خودشناسی و عبودیت

*   عامل محرومیت های زندگی

*   فلسفه موسیقی

*   ادیان و منجی آخرالزمان

*   اهمیت عشق در اسلام

*   وظیفه مبلغ در عصر غیبت

*   اصل مهدویت در حرکت آرمانی

علاقه مندان به تهیه این لوح فشرده می توانند آن را از فروشگاه اصلی مؤسسه، فروشگاه منتظران منجی http://montazerstore.ir به صورت آنلاین، محل برگزاری جلسات، نمایشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مؤسسه و سفارش پستی و نیز شهر کتاب آنلاین http://shahreketabonline.com تهیه نمایند.